Skip to main content

Review of Frito Lay's White Cheddar Poppables

  • Author:
  • Updated date:

Finn lives in California's central valley. He enjoys writing food reviews.

Frito Lay's White Cheddar Poppables

Frito Lay's White Cheddar Poppables

What Are Poppables Like?

According to the label, the main ingredient is "dried potatoes," which means these are a form of potato chip. They actually kind of taste like dehydrated potatoes that were then quickly deep-fried until they expanded like popcorn.

They are light, airy, and crispy. The holes give you an opportunity to taste more of the seasonings than you would receive from a normal chip. They are light, compact, and easily crushed. This means you can crush them up and use them for a topping on a salad, or as a seasoning on chicken or beef. If you're really bold, you could even use them as a topping on ice cream or cake. I know that some stores offer a bacon option to accommodate sundaes. I think the salinity palate (craving for salt content) is innate in most animals, including humans.

What surprised me more than anything looking through the many ingredients is the mention of Romano cheese. This type of cheese does have a sharper taste that lingers a bit. There is also a bit of a Parmesan bite to snacks, which some might find addictive whereas others might find a bit off-putting.

Do I Recommend Poppables?

Sure.

They are all right by me. I don't think they're the best snack out there, nor are they the healthiest option, but they're pretty tasty.

Are they worth the price? Well, you are getting basically a few handfuls of popped potatoes. A normal-sized bag contains about five ounces of food product in it. The suggested retail price is $4.99 (2022 prices). There are places you can still get a three-pound bag of potatoes for less than three dollars. That translates roughly into $1 per pound of Russets. If you do the math, there are 16 ounces in a pound, which means it will take three, and then some, just to get a pound together.

Or if you say that the bag is roughly $5 and weighs five ounces, that's $1 per ounce, or $16 per pound. That's much more than the average price of a retail tuber at your supermarket—on the other hand, people don't tend to snack on Russet potatoes.

Ratings are based on a scale of 1 to 10, where 10 is the highest.

ProductTasteTextureConvenienceHealthOverall

Poppables

8

8.5

9

6

8

Chocolate Candy

9

8

8

6

7

Pizza

7.5

8

6

5

6

Ice Cream

10

10

8

6

8.5

Poppables nutritional info

Poppables nutritional info

Healthy Snacking

Well, that phrase itself is probably a bit of an oxymoron. Snacking by definition implies eating between meals—which can interrupt an appetite and lead to poor eating habits.

Snacking also usually consists of foods that are either a bit junky (candy for example) or ones that are non-perishable (popcorn for example). There are only 150 calories per serving in Poppables, where a serving is 28 pieces. However, you may find it very easy to go through an entire bag (five servings) very easily!

Should you want something healthier, maybe you should consider kale chips, seaweed, or perhaps some good old-fashioned celery. Personally, none of those sound appealing. I much prefer chips, and compared to the original potato chip, these add a nice flair.

Cheddar cheese

Cheddar cheese

A Short History of White Cheddar

According to some online resources I've come across, cheddar first obtained its name because of the location in which it originated. I've heard that there are many examples of products whose name is associated with the place of origin. Cognac, for example, is a place in France where the beverage was first produced. Hence, even though there may be similar liquors to Cognac, the only true specimen is the one originating from that location. Cheddar was the name of a village in England where this cheese was prepared.

In the mid-1800s, producers in the United States, Canada, and England began to unify their cheese-making process. There are many different types of cheddar available, but most are familiar with the sharp yellow version. I personally find this type a little too pungent, but this variety is probably the most popular and widely available type of cheese in the United States.

Usually, when you order a burger or a grilled cheese, unless you specify otherwise, you can assume you are going to get a version of cheddar. The main difference between yellow and white is just that—the color. They both have basically the same flavor. Some producers, online sources say, use a dye to help influence the whiteness. Sometimes environmental factors, such as the season of the year the cheese is produced and how much fresh grass the cows are fed, will have an influence on the color of the cheese.

My Verdict

Well, I think Poppables are pretty good. In fact right now, my stomach is happy from devouring a full bag. My lips and tongue are numb from the lingering seasonings. I can feel little crumbs of flavor dancing on my face like a tiny fairy wearing shoes with pins and needles for soles.

I have to warn anyone who hasn't had these before—proceed with caution.

One of the things I like to do is portion my food out into single servings. This works when I prepare my lunches for the week. It can be a good way to make snack packs for your kids to take to school. A portion is 28 pieces, and according to the content information, there are approximately five servings. My experience with the serving ratio described on the nutritional label is that the number of servings is rounded up a bit. I haven't really measured them on this product yet, but I am thinking there may be four, or four and a half, not five.

Just saying!

© 2022 Finn