report

Easy Banana Kale Baby Food Puree

Share Your Thoughts

Cast your vote for Banana Kale Baby Food Recipe

Ingredients

  • About 3-5 Bananas
  • 1 bunch Kale

Cook Time

Prep time: 10 min
Ready in: 10 min
Yields: 6 Small Jars

Instructions

1) Choose ripe bananas and fresh kale.

2) Peel bananas, and wash and roughly chop kale.

3) Toss in a food processor and add a splash of water. (I use the Baby Bullet. I can't say enough good things about this—I received it as a shower gift when I was pregnant with my now 4 year old. Even between children, it stayed within easy reach for many other recipes!) Any 'ol food processor should do the trick though.

4) Pour into small containers with lids. If I am not going to use within the day, I store in the freezer as the banana tends to brown. I just thaw quickly under warm water before feeding. I also usually put a peel and stick label with the contents and date as I usually have a few different varieties of purees in my freezer at any given time.

5) Feed to baby and give them superpower! And, at a fraction of the store bought cost. Honestly, it doesn't taste bad!

Your finished product should look similar to this.
Your finished product should look similar to this.

Save Money While Being Healthy

I love feeding my baby the best of the best, but don’t love the price tag that can sometimes come along with that. One pouch or jar of organic baby food costs about $1.50 give or take. Assuming you feed your baby 2 of them a day that’s $3/day, $21/week, $84/month! If you plan well, you can take advantage of sales, store promotions and coupons, but it still adds up.

It only takes a couple of minutes to make your own nutritious baby food yourself at home for a fraction of the price. And to be honest, it kind of makes my heart happy to feed my guy something I made (and in some cases even grew) myself.

A very quick and easy puree to make is Banana Kale.

Bananas are an excellent source of Vitamin B6 which is important in helping the body turn food into energy. The newly popular superfood, Kale is one of the healthiest vegetables around and it’s extremely rich in Vitamin K which is important for building strong bones among other things.

For this puree, I bought a small bunch of (5) organic bananas that weighed about 3 lbs. They cost me $1.62. I grew Kale in my garden, so that was free, but I know it costs a little over $1 a bunch at my local grocery store. For this recipe, I used about a half a bunch. It yielded 6 jars. That’s about $.43 per serving (if you buy the Kale-but you’ll have some leftover for other recipes).

Fresh kale and a ripe banana.
Fresh kale and a ripe banana.

More by this Author


Comments

No comments yet.

    Sign in or sign up and post using a HubPages Network account.

    0 of 8192 characters used
    Post Comment

    No HTML is allowed in comments, but URLs will be hyperlinked. Comments are not for promoting your articles or other sites.


    Click to Rate This Article

    Menu

    Resources